Τεχνικός Σύμβουλος

Μελλοντικός Συνεργάτης Interflon Cyprus

Η Interflon Cyprus αναζητά Τεχνικό Σύμβουλο με την προοπτική ανέλιξης. Σκοπός και στόχος είναι η ανάπτυξη και η οργάνωση πωλήσεων, η εδραίωση του αποτυπώματος της Interflon στην κυπριακή αγορά και η καθοδήγηση της μετάβασης από τις πωλήσεις προϊόντων στις πωλήσεις λύσεων βάσει αξίας, προσφέροντας ολοκληρωμένες λύσεις σε υφιστάμενους και μελλοντικούς πελάτες.
  • Αραδίππου
  • Full Time
  • Sales

Τεχνικός Σύμβουλος / Μελλοντικός Συνεργάτης Interflon Cyprus

Ο κατάλληλος υποψήφιος πρέπει να αντιλαμβάνεται τη σημασία της λεπτομερούς επιχειρηματικής λειτουργίας και ανάπτυξης και ως εκ τούτου θα ξεκινήσει ως Τεχνικός Σύμβουλος στις διαθέσιμες περιοχές πωλήσεων. Σε περίπτωση επιτυχίας ή/και ανταπόκρισης στην επιχειρηματική λειτουργία και ανάπτυξη, θα είναι σε θέση να αναλάβει ρόλο Επιχειρηματικού Συνεργάτη ώστε, σε στενή συνεργασία με τον ιδιοκτήτη της εταιρείας, να καθορίσει τη σωστή στρατηγική ανάπτυξης με βάση το όραμα Interflon 2025-2030 και να εκτελέσει το επιχειρηματικό σχέδιο για περαιτέρω ανάπτυξη της παρουσίας της Interflon στην Κυπριακή αγορά γενικά αλλά και σε συγκεκριμένους τομείς.

Η Εταιρεία

Τα τελευταία 40 χρόνια, η Interflon δημιουργεί λιπαντικά και βιομηχανικά καθαριστικά που βοηθούν στη μείωση του κόστους συντήρησης και ενέργειας, ενώ παράλληλα αυξάνουν την παραγωγικότητα. Η Interflon δραστηριοποιείται σε περισσότερες από 50 χώρες και εξυπηρετεί περισσότερους από 135.000 πελάτες σε όλους τους βιομηχανικούς τομείς.

Η Interflon Cyprus αντιπροσωπεύει την Interflon BV στην Κύπρο και πραγματοποιεί πωλήσεις προϊόντων και υπηρεσιών απευθείας στους τελικούς χρήστες, μέσω του δικού μας δικτύου Τεχνικών Συμβούλων. Σε καθημερινή βάση, συμβουλεύουμε μια μεγάλη γκάμα πελατών για εξειδικευμένα προϊόντα, εξοπλισμό και τεχνικές λίπανσης με τις οποίες το κόστος συντήρησης και η κατανάλωση ενέργειας των μηχανημάτων μπορούν να μειωθούν μετρήσιμα και να παραταθεί σημαντικά η διάρκεια ζωής των μηχανών.

Περιγραφή θέσης και πλάνο εξέλιξης

Η ανάπτυξη σε επιχειρηματικό εταίρο της Interflon Cyprus, θα πραγματοποιηθεί σε τρεις φάσεις, καθεμία από τις οποίες θα λαμβάνει χώρα, μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της προηγούμενης φάσης ως κατωτέρω αναλυτικά αναφέρεται:

Φάση 1

Ο εργοδοτούμενος θα ξεκινήσει ως Τεχνικός Σύμβουλος, με την υποστήριξη του ιδιοκτήτη, με πρωταρχικό στόχο τις πωλήσεις. Θα αναλάβει το υπάρχον χαρτοφυλάκιο πελατών, θα το αναπτύξει περαιτέρω και θα επεκτείνει αυτό το χαρτοφυλάκιο μέσω της απόκτησης νέων πελατών που πληρούν τα κριτήρια της Interflon. Ο κύριος σκοπός της φάσης 1, η οποία θα έχει διάρκεια από 18 έως 24 μήνες, είναι η εκμάθηση όλων των πτυχών της μεθοδολογίας πωλήσεων, των προϊόντων, των εφαρμογών και των τομέων της Interflon, ώστε να γίνει πρότυπο για μελλοντικούς τεχνικούς συμβούλους και έτσι να βοηθήσει στην ανάπτυξη της επιχείρησης.

Φάση 2

Αφού δημιουργηθούν στέρεα εμπορικά και οικονομικά θεμέλια, ο εργοδοτούμενος θα επεκτείνει το δυναμικό πωλήσεων ως Διευθυντής Πωλήσεων. Θα μπορεί να προβεί στην πρόσληψη ενός νέου συναδέλφου (Τεχνικού Συμβούλου) τον οποίο θα εκπαιδεύει, συμβουλεύει και καθοδηγεί, με την υποστήριξη του ιδιοκτήτη, έως ότου κι αυτός, μετά από 12 έως 18 μήνες, να φτάσει στο επίπεδο ενός αυτοδύναμου και εμπορικά επιτυχημένου συμβούλου. Ο Τεχνικός Σύμβουλος θα αναλάβει σταδιακά εμπορική ευθύνη για συγκεκριμένες περιοχές ή/και τομείς.

Φάση 3

Σε αυτή τη φάση, ο εργοδοτούμενος θα έχει την ευχέρεια να ελευθερώνει χρόνο και θα μπορεί να προβεί στην πρόσληψη νέων πωλητών ή/και συνεργατών σε άλλες περιοχές ή/και τομείς. Από τον ρόλο του ως Διευθυντής Επιχειρηματικής Ανάπτυξης αναλαμβάνει να τους εκπαιδεύει, συμβουλεύει και καθοδηγεί. Αυτή η εξέλιξη απαιτεί προληπτική και υποστηρικτική διαχείριση, τόσο των υφιστάμενων, όσο και των νέων μελών της οργάνωσης πωλήσεων, ούτως ώστε να επεκτείνουν τις δραστηριότητές τους και να συμβάλουν στην επιτυχία της Interflon Cyprus.

Σε περίπτωση επιτυχίας του εργοδοτούμενου των τριών πιο πάνω Φάσεων, η εταιρεία θα του προσφέρει το δικαίωμα αγοράς μετοχών της εταιρείας με σκοπό την περαιτέρω ανέλιξη του σε Συνεργάτη/Συνέταιρο.

Απαιτούμενα προσόντα

Πτυχίο ή/και μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών, κατά προτίμηση στη μηχανολογική μηχανική. Κατάρτιση ή/και εμπειρία στον τομέα των πωλήσεων ή/και διοίκηση επιχειρήσεων θα θεωρηθεί πλεονέκτημα. Ικανότητα στη χρηματοοικονομική ανάλυση και αντίληψη ή/και κατανόηση οικονομικών πτυχών μιας επιχείρησης, να εντοπίζει κερδοφόρες ευκαιρίες πωλήσεων και να αναπτύσσει μακροπρόθεσμα και οικονομικά βιώσιμα πλάνα για βασικούς πελάτες.

Επαγγελματική εμπειρία

Βιωματικό ιστορικό σε εμπορικές πωλήσεις (Β2Β), κατά προτίμηση σε αναλώσιμα για τη βιομηχανία και σε σχέση με τη συντήρηση, επισκευή και λειτουργία (MRO). Εμπειρία και ικανότητα πώλησης σε ανταγωνιστικές και μεταβαλλόμενες αγορές καθώς και επίτευξης φιλόδοξων στόχων πωλήσεων. Εμπειρία στη διαχείριση βασικών λογαριασμών πελατών, μέσα από την οποία να αποδεικνύεται η ικανότητα πώλησης λύσεων σε μονάδες λήψης αποφάσεων εντός μεσαίων και μεγάλων εταιρειών.

Προσωπικότητα

Επιχειρηματικότητα: Φυσικό ένστικτο για τον εντοπισμό εμπορικών ευκαιριών και την διαχείρισή τους με δημιουργικό, επαγγελματικό και αποφασιστικό τρόπο. Εύκολη προσαρμογή στις αλλαγές και την αβεβαιότητα σε ένα ταχέως μεταβαλλόμενο και ανταγωνιστικό επιχειρηματικό περιβάλλον. Ικανότητα να θέτει στόχους πωλήσεων και στη συνέχεια να ορίζει μια στρατηγική και μια ξεκάθαρη διαδρομή που θα ακολουθηθεί για την επίτευξη αυτών των στόχων.

Στρατηγική: Παρακολούθηση όλων των παραγόντων που επηρεάζουν την επιχείρηση και ικανότητα εφαρμογής στρατηγικής αντιμετώπισης απειλών και αξιοποίηση ευκαιριών. Ικανότητα ενασχόλησης με τις καθημερινές ευθύνες και παράλληλα, επικέντρωση σε μακροπρόθεσμους στόχους και πρωτοβουλίες για την ανάπτυξη της Interflon Cyprus.

Διαπροσωπικές Σχέσεις: Ψηλό επίπεδο συναισθηματικής νοημοσύνης και δεξιότητα δημιουργίας και διατήρησης ισχυρών και μακροπρόθεσμων σχέσεων, τόσο με πελάτες όσο και με συναδέλφους. Ψηλά κίνητρα και ευθύτητα, ζήλος για παροχή λύσεων και την επίτευξη αποτελεσμάτων και να αποτελεί έμπνευση προς συναδέλφους ή/και συνεργάτες.

Ομαδικότητα: Δεξιότητα στην προσαρμογή στους τρόπους εργασίας των άλλων, υποστήριξη της επαγγελματικής τους ανάπτυξης, ενθάρρυνση της συνεργασίας και επιβράβευση της επιτυχίας τους. Αυτοσύσταση με τρόπο που να κάνει τους άλλους να αισθάνονται άνετα και να ανταποκρίνονται με δεκτικότητα και προσοχή.